Vítejte v dílně elektrického měření

Další učebnice není záměrem. Tyto stránky vznikly na podporu projektu, který byl realizován na našem SOU a jsou určeny našim žákům a všem zájemcům o  praxi elektrického měření a čtení elektrotechnických schémat v oblasti dílenského měření jako doplňující souhrn informací z jiného pohledu.



Motto 1.: „Zkušenost vzrůstá úměrně s počtem zničených součástek“. 

Motto 2.: „Jen velmi nepoučitelný člověk stejnou chybu opakuje vícekrát“.

Motto 3.: „Přesně naměřené vývody součástek jsou vždycky krátké".

prof. Murphy


SOU Elektrotechnické Plzeň E-mail - Dílna měření GES - součástky GM - součástky

Odkazy:

Zásady bezpečného měření
Chyby při měření
Doporučená literatura
Desatero zásad v laboratoři

Ukázka příručky

Základní měření:
Měření el. napětí
Měření el. proudu
Měření odporu
Měření kapacity
Měření indukčnosti
Měření osciloskopem

Cejchování rozsahů přístrojů:
Ověření rozsahu přístroje

Základní parametry přístroje

Nastavení voltmetru
Nastavení ampérmetru


Měření propustí:
RC členy - dolní, horní propust
RC členy - Wienův článek









Dílna je určena pro praktické analogové elektrické měření začínajících a mírně pokročilých žáků. Je vybavena přístroji pro základní měření elektrických veličin, pro měření vlastností pasivních a aktivních diskrétních součástek. 

Žáci se postupně seznamují s různými typy analogových a digitálních multimetrů, prakticky si ověřují jejich zapojování do elektrických obvodů, odečet a vyhodnocení hodnot, vyjádření chyb.

Měření se provádí v obvodech stejnosměrného a střídavého napětí, nízkofrekvenčního pásma. Vychází z problematiky a zaměření našeho SOU. Pro ověření znalostí jsou uvedeny praktické úlohy. K rozšíření vědomostí a dovedností je nutné použít dostupnou odbornou literaturu.
 

Z uvedeného vyplývá, že elektrická měření jsou pro praxi velmi důležitá a nelze se bez nich obejít. Je proto nutné si základní postupy měření důkladně osvojit, zvládnout při práci jejich správný výběr. Je velmi důležité umět navrhnout a zapojit vhodný měřicí obvod, použít vhodné měřicí přístroje a správně je nastavit.

Elektrotechnik musí zvládnout nejen prosté odečtení hodnot, to může obstarat i poučená osoba, ale na základě měření vyhodnotit stav obvodu. Musí posoudit, zda obvod pracuje správně či nikoliv, popřípadě zjistit vadný stav, místo poruchy, vadnou součástku. Na základě změřených údajů upravit hodnoty součástek, jejich pracovní podmínky.

Je samozřejmé, že vše nelze zvládnout najednou. Je přirozené, že patřičná zkušenost je získávána postupně a případné neúspěchy nesmí odradit a deprimovat. Je třeba pracovat velmi trpělivě a nenechat se "otrávit" prvními nezdary.

Postupně jsou zde uvedeny měřicí metody, typy a popisy nejběžnějších měřicích přístrojů a jejich obsluha. Jsou zopakovány nejpoužívanější elektrické veličiny a jejich jednotky, způsoby jejich měření od nejjednodušších k složitějším.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.