Měření základních parametrů měřicího modulu
Měřicí systém musí být odpojený od všech součástek v krytu přístroje.
Pro digitální modul zapojíme nezávislé napájení jmenovitým napětím. Po zapnutí při 0 V by měl displej zobrazit _00.0 V. Pro plný zisk musí displej zobrazovat 199,9 mV. Jinak podle údajů výrobce je nutné jednotku seřídit.
U analogového systému zkontrolujeme pohyb ručky. Měl by být plynulý, ručka nesmí nikde zadrhávat. V klidu se ustálí na 0. Tuto polohu je možné seřídit stavěcím excentrickým šroubem na panelu přístroje.
Měříme tyto údaje: a) základní rozsah proudu při plné výchylce měřicího systému I0. b) úbytek napětí na cívce při plné výchylce měřicího systému U0. c) vnitřní odpor měřidla Ri.
Schéma zapojení zkušebního obvodu:
Pozor: kontrolní voltmetr a ampérmetr musí být vždy min. o 2 třídy kvalitnější.
UDC R = ——— I0 Jestliže předpokládaný proud I0 nelze zjistit, zapojíme do obvodu rezistor R s velkou hodnotou (> 1MΩ) a podle "chování" obvodu hodnotu přizpůsobujeme.
Pro jemnější regulaci napájecího napětí lze použít potenciometr - dělič napětí. Musí však vyhovovat svou max. výkonovou ztrátou. Je daná výrobcem. Max. proud potenciometrem lze ji spočítat:
I² = P / RD Tento proud nelze překročit - hrozí zničení odporové dráhy potenciometru!!
Musí tedy platit: I0 < I - IRP (Proud IRP je nutné vypočítat podle použitého napájecího napětí a odporu potenciometru)
Postupným zvyšováním napětí nastavíme plnou výchylku na měřeném modulu. Hodnoty zapíšeme. Dopočítáme vnitřní odpor systému:
U0 Ri = ——— I0
|