RC členy - propusti, filtry
Nejjednodušší RC členy, tzv. poločlánky, jsou složeny z rezistoru a kondenzátoru – proto RC. Vždy je jedna součástka v sérii (v cestě signálu) a druhá paralelně k výstupu členu. Složitější členy obsahují rezistorů a kondenzátorů několik, např. Wienův článek, T článek, Π článek, aj. Mezi poločlánky patří dolní propust - propouští nižší kmitočty a vyšší zadržuje a horní propust, která zadržuje nižší kmitočty a propouští vyšší. Určující kmitočet je tzv. kmitočet mezní.
Charakteristické vlastnosti těchto propustí:
Kmitočet, při kterém dojde ke zmenšení zisku o -3 dB, se nazývá kmitočet mezní , označovaný většinou fM, jinak též fD, f0 fC . To znamená, že v tomto okamžiku na výstupu propusti je napětí (1/√2)x menší, než vstupní. Nebo jinak, klesne na 0,707 napětí vstupního. Od hodnoty fM (-3dB) se přenos mění se strmostí -20 dB/dekádu.
Vztah pro určení mezního kmitočtu pro danou propust:
1 fM = ——————— 2 . π . R . C
Strmost je dalším určujícím údajem. Jak už bylo řečeno, vyjadřuje se v -dB/dekádu. To znamená změnu přenosu nf napětí za příslušnou propustí. Posuzuje se od hodnoty přenosu -3 dB. Od této velikosti zisku výstupní napětí z příslušné propusti musí klesat nebo růst v souladu s určenou strmostí. Dekáda - kmitočet 10x vyšší nebo 10x nižší, než kmitočet mezní.
Výpočet zisku: (udává se v -dB)
UIN AU = 20 . log ——— [dB] UOUT
RC člen - dolní propust: Tento článek propouští stejnosměrné napětí a nízké kmitočty s minimální ztrátou. Při mezním kmitočtu dochází ke zmenšení přenosu o -3 dB. Od tohoto kmitočtu zisk klesá o -20 dB/dekádu.
Při kmitočtu o dekádu nižším (fM /10) je φ = 0°. Při mezním kmitočtu se výstupní napětí pozdí za vstupním o 45° (φ = -45°). Při kmitočtu o dekádu vyšším (fM . 10) je φ = -90°.
Schéma zapojení:
Rezistor je zapojený v cestě signálu. Kondenzátor paralelně k výstupu propusti. Při stoupajícím kmitočtu (> fM) se projevuje klesající reaktance kondenzátoru a čím dál tím vyšší část výstupního signálu je uzemňovaná. Generátor signálu by měl mít výstupní odpor do 1 kΩ. Rezistor dosazujeme min. 103 Ω. Pro praktické využití pozor na velký úbytek napětí. Kondenzátor dopočítat podle požadovaného kmitočtu.
Kmitočtová charakteristika: (praktické měření)
Do hodnoty mezního kmitočtu klesá zisk nepatrně. Při mezním kmitočtu dochází ke zmenšení zisku o -3 dB. Při kmitočtu o dekádu vyšším dochází k poklesu zisku o -17 dB. Oproti předpokladu je hodnota nižší.
Fázový posun: (praktické měření)
Je patrné, že naměřený úhel φ odpovídá předpokladu. Při kmitočtu fM /10: φ = 0° Při kmitočtu fM: φ = -45° Při kmitočtu fM .10: φ = -90°
Odlišnosti naměřených hodnot od předpokládaných jsou většinou způsobeny chybou pozorovatele - odečítání z měřicích přístrojů a následné výpočty. Rovněž nelze zanedbat rozdílnou impedanci spojovacích vodičů.
RC člen - horní propust: Tento článek nepropouští stejnosměrné napětí vůbec a nízké kmitočty s vysokou ztrátou. Do dosažení mezního kmitočtu (-3 dB) dochází k postupnému zvyšování přenosu o -20 dB/dekádu. Při dalším zvyšování kmitočtu se zisk prakticky již nezvyšuje.
Při kmitočtu o dekádu nižším výstupní napětí předbíhá vstupní - (fM /10) je φ = 90°. Při mezním kmitočtu výstupní napětí předbíhá vstupní o 45° - (φ = 45°). Při kmitočtu o dekádu vyšším je výstupní napětí se vstupním ve fázi - (fM . 10) je φ = 0°.
Schéma zapojení:
Kondenzátor je zapojený v cestě signálu. Rezistor paralelně k výstupu propusti. Při stoupajícím kmitočtu (0 < fM) se projevuje klesající reaktance kondenzátoru a tím klade signálu stále menší odpor. Generátor signálu by měl mít výstupní odpor do 1 kΩ. Rezistor dosazujeme max. 103 Ω. Kondenzátor dopočítat podle požadovaného kmitočtu.
Kmitočtová charakteristika: (praktické měření)
Do hodnoty mezního kmitočtu stoupá zisk o -17 dB/dekádu. Při mezním kmitočtu dochází ke zmenšení zisku o -3 dB. Při kmitočtu o dekádu vyšším dochází k již nepatrnému zvyšování zisku. Oproti předpokladu je hodnota zvyšování přenosu nižší.
Fázový posun: (praktické měření)
Je patrné, že naměřený úhel φ téměř odpovídá předpokladu. Při kmitočtu fM /10: φ = 90° Při kmitočtu fM: φ = 45° Při kmitočtu fM .10: φ = 8°
Odlišnosti naměřených hodnot od předpokládaných jsou i zde většinou způsobeny chybou pozorovatele - odečítání z měřicích přístrojů a následné výpočty. Rovněž nelze zanedbat rozdílnou impedanci spojovacích vodičů. |