Ověření rozsahu měřicího přístroje
Předmětem
této zkoušky je zjištění, zda
kontrolovaný rozsah vyhovuje třídě přesnosti
měřeného přístroje. Kontroly by se měly provádět
pravidelně. Lhůty jsou určeny požadavky pracoviště nebo normou.
Ke kontrolnímu měření je nutné použít přístroj alespoň o dvě třídy kvalitnější. Měřený přístroj by měl být zahřátý vlastní spotřebou. Měření se provádí bez rušivých vlivů, otřesů. Pokud možno co nejvhodněji volíme rozsahy přesného měřicího přístroje. Rozsah kontrolujeme v pravidelných intervalech, nejméně ve čtyřech bodech možné výchylky. Čím více, tím lépe. Kontrola rozsahu voltmetru: Měřený voltmetr připojujeme paralelně k přesnému přístroji. Pro přesné nastavení kontrolních napětí je nutná jemná regulace napětí zdroje. Jestliže zdroj není vybavený podle požadavků použijeme potenciometry. Pozor na povolenou výkonovou ztrátu. Proud voltmetrů bývá většinou nepatrný, ale nebezpečný může být trvalý proud děličem. Schéma zapojení zkušebního obvodu a postup měření: Měření
je pro stejnosměrné a střídavé přístroje
stejné. Nutnou "jemnost" regulace napětí
docílíme pomocí děliče napětí. Podle
potřeby lze zapojit ještě další potenciometr.
Zvolíme body výchylky, v kterých budeme
provádět kontrolní měření. Jak už bylo řečeno, pro
běžný přístroj třídy 1 a horší,
měření se provede minimálně ve 4 bodech stupnice -
výchylky. U analogových přístrojů je vhodné
měřit ve všech hlavních dílcích stupnice. U
digitálních přístrojů vycházíme s
počtu digitů displeje.
Postupně nastavujeme odpovídající hodnotu napětí na kontrolovaném přístroji a odečítáme přesný údaj na cejchovacím voltmetru. Získané hodnoty zapisujeme do tabulky. Měření je vhodné provést oběma směry výchylky - vzestupně a sestupně. Z naměřených hodnot vypočítáme absolutní chybu a chybu relativní. Porovnáme s třídou přesnosti posuzovaného přístroje. Jestliže zjistíme, že přístroj nevyhovuje - vykazuje na některém měřeném bodu větší chybu - je možné ho používat i nadále. Jen musíme vzít tuto skutečnost v úvahu. Kontrola rozsahu ampérmetru: Schéma zapojení zkušebního obvodu a postup měření:
Postup měření a záznam naměřených hodnot je stejný jako u voltmetru. Tabulka naměřených hodnot: (příklad pro ověření rozsahu voltmetru)
Podle průběhu grafu lze posoudit možnost úpravy měřeného rozsahu. Je-li chyba malá, u elektronických multimetrů je možnost vyrovnání odchylky trimrem příslušného rozsahu na desce plošného spoje multimetru. Není-li možná tato úprava, je již oprava složitější a bez zásahu do desky se neobejdeme.
|