Základní pojmy

Abychom se v elektrotechnice domluvili, existují pojmy, které k tomu je nutné znát. Jedná se základní názvy a popisy činností, veličin, jednotek, pracovních postupů a vyhodnocení.

Elektrickým měřením se obvykle rozumí pokusné nebo výpočtové práce, kdy výsledky měřených veličin získáme pomocí měřicích přístrojů při dodržení měřicích postupů a metod. Měření je souhrn všech úkonů, které slouží ke zjištění hodnoty elektrické veličiny pomocí speciálních prostředků – měřicích přístrojů. Měření je tedy určení velikosti měřené veličiny v jejích jednotkách nebo výpočet hodnoty další veličiny ze změřených veličin jiných. Dochází tedy k převodu měřených veličin na jiné.

Elektrická veličina je velikost nebo hodnota, kterou můžeme rozlišit – určit. To znamená vyjádřit konkrétním číslem. Přímo měřená veličina je vždy hlavním cílem měření. Např: elektrické napětí, elektrický proud, odpor, výkon atd.

Elektrická jednotka je symbol, které se používá k označení hodnoty konkrétní elektrické veličiny. Hodnoty – velikosti jednotek jsou přesně definovány mezinárodními normami. Např: volt, ampér, ohm, watt atd.

Měřicí prostředky jsou všechna zařízení ( přístroje, pomůcky a veškerý materiál ) určená k elektrickému měření.

Měřicí přístroje jsou přesné měřicí prostředky, kterými získáme údaj o velikosti měřené veličiny ( údaj na displeji, údaj ze stupnice, z obrazovky atd. ). Měřicí přístroje se vyrábí analogové a digitální.

Měřicí převodník je měřicí prostředek, který slouží k převedení jedné veličina na jinou nebo na jinou hodnotu měřené veličiny. Např: měřicí transformátor, usměrňovač, bočník, předřadník, zesilovač, termoelektrický článek, termistor apod.

Etalon ( normál ) je velmi přesný laboratorní měřicí prostředek, který přesně definuje a uchovává hodnotu elektrické jednotky. Slouží k porovnávacímu měření. Nesmí měnit svou hodnotu v závislosti na času.

Analogový údaj je údaj odečtený ze stupnice nebo obrazovky analogového měřicího přístroje. Změnu analogového údaje vnímáme spojitě – plynule.

Digitální údaj ( číslicový ) je údaj odečtený z displeje digitálního měřicího přístroje. Je snadno rozlišitelný ale při změně hodnoty mění svoji hodnotu skokově. To může některým pracovníkům způsobovat obtíže při čtení – dislexie.

Měřicí konstanta je číslo, kterým násobíme dílky výchylky analogového přístroje. Odvozuje se od rozsahu přístroje a z počtu dílků stupnice.

Vlastní spotřeba přístrojů – uvažuje se vliv měřicích přístrojů v obvodu na celkové výsledky měření.

Přetížitelnost – tímto pojmem rozumíme velikost přetížení měřicího přístroje. Obecně lze konstatovat, že použití digitálních multimetrů z tohoto hlediska je výhodnější.

Multimetr je měřicí přístroj, který umožňuje měření více veličin ve více rozsazích, je univerzálnější. Vyrábí se většinou v digitální verzi.


zpět