RC člen - horní propust: Tento článek nepropouští stejnosměrné napětí vůbec a nízké kmitočty s vysokou ztrátou. Do dosažení mezního kmitočtu (-3 dB) dochází k postupnému zvyšování přenosu o -20 dB/dekádu. Při dalším zvyšování kmitočtu se zisk prakticky již nezvyšuje.
Při kmitočtu o dekádu nižším výstupní napětí předbíhá vstupní - (fM /10) je φ = 90°. Při mezním kmitočtu výstupní napětí předbíhá vstupní o 45° - (φ = 45°). Při kmitočtu o dekádu vyšším je výstupní napětí se vstupním ve fázi - (fM . 10) je φ = 0°.
Schéma zapojení měřicího obvodu ( jednokanálové osciloskopy ): ( pro měření fázového posunu je nutné použít externí vstup pro spouštění časové základny )
Schéma zapojení měřicího obvodu ( dvoukanálový osciloskop ):
Kondenzátor je zapojený v cestě signálu. Rezistor paralelně k výstupu propusti. Při stoupajícím kmitočtu (0 < fM) se projevuje klesající reaktance kondenzátoru a tím klade signálu stále menší odpor. Generátor signálu by měl mít výstupní odpor do 1 kΩ. Rezistor dosazujeme cca v řádech 103 Ω. Kondenzátor dopočítat podle požadovaného kmitočtu.
Při knitočtu 10x nižším než mezní - fM/10 - je přenos téměř -20 dB (-19 dB). Při mezním kmitočtu dochází ke zmenšení zisku o -3 dB. Při kmitočtu o dekádu vyšším dochází k již nepatrnému zvyšování zisku. Oproti předpokladu je hodnota zvyšování přenosu nižší.
Fázový posun: (příklad praktického měření)
Je patrné, že naměřený úhel φ téměř odpovídá předpokladu. Při kmitočtu fM /10:..................φ = téměř 90° Při kmitočtu fM:........................φ = 45° Při kmitočtu fM .10:..................φ = téměř 0°
Odlišnosti naměřených hodnot od předpokládaných jsou v obou obvodech většinou způsobeny chybou přístrojů, chybou pozorovatele - odečítání z měřicích přístrojů a následné výpočty. Rovněž nelze zanedbat rozdílnou impedanci spojovacích vodičů. V případě použití osciloskopických sond bude chyba při pečlivém provedení minimální.
|