RC člen - dolní propust Tento článek propouští stejnosměrné napětí a nízké kmitočty s minimální ztrátou. Při mezním kmitočtu dochází ke zmenšení přenosu o -3 dB. Od tohoto kmitočtu zisk klesá o -20 dB/dekádu. Výstupní napětí se pozdí za vstupním o úhel φ.
Při kmitočtu o dekádu nižším (fM /10) je φ = 0°. Při mezním kmitočtu se výstupní napětí pozdí za vstupním o 45° (φ = -45°). Při kmitočtu o dekádu vyšším (fM . 10) je φ = -90°.
Schéma zapojení měřicího obvodu ( jednokanálové osciloskopy ): ( pro měření fázového posunu je nutné použít externí vstup pro spouštění časové základny )
Schéma zapojení měřicího obvodu ( dvoukanálový osciloskop ):
Přívody k osciloskopu musí mít stejnou impedanci - je nutné použít osciloskopické sondy. Rezistor u této propusti je zapojený v cestě signálu. Kondenzátor paralelně k výstupu propusti. Při stoupajícím kmitočtu (> fM) se projevuje klesající reaktance kondenzátoru a čím dál tím větší část výstupního signálu je uzemňovaná.
Doporučené hodnoty pro praktické provedení: Generátor signálu by měl mít výstupní impedanci max. do 1 kΩ. Rezistor dosazujeme v řádu minimálně 103 Ω. Pro praktické využití pozor na velký úbytek napětí. Kondenzátor je nutné dopočítat podle požadovaného kmitočtu. Protože kondenzátory se většinou dodávají v řadě E6 nebo max. v E12, je někdy nutné vypočtený kondenzátor vybrat podle řady a upravit zpětně velikost rezistoru.
Příklad přenosové - kmitočtové charakteristiky: (praktické měření)
Při mezním kmitočtu dochází ke zmenšení zisku o -3 dB. Při kmitočtu o dekádu vyšším dochází k poklesu zisku na -20 dB.
Příklad fázové charakteristiky - fázový posun: (praktické měření)
Je patrné, že naměřený úhel φ odpovídá předpokladu. Při kmitočtu fM /10:............ φ = téměř 0° Při kmitočtu fM:...................φ = přesně -45° Při kmitočtu fM .10:.............φ = téměř -90° |