Zásady bezpečného měření

   Stanovení předpisů pro bezpečné měření z hlediska úrazu elektrickým proudem vychází ze souboru státních norem. Hlavní požadavky stanoví vyhláška č. 50 / 1976 Sb. Tento soubor norem je pravidelně novelizovaný a každý pracovník, angažovaný v elektrotechnice, je pravidelně přezkušován v intervalu 3 let.

    Pracovníci v elektrotechnice jsou rozděleni do dvou hlavních skupin:
1. pracovníci bez elektrotechnické kvalifikace
2. pracovníci s elektrotechnickou kvalifikací

    Pro žáky SOU a členy kroužků připadají v úvahu v 1.skupině dva termíny:
- pracovník seznámený ( žáci 1. ročníků )
- pracovník poučený ( žáci 2. a vyšších ročníků )

   Větší znalosti se předpokládají u pracovníků poučených - žáků vyšších ročníků. Mají již základní znalosti a určitý odborný přehled.

  Pracovníci bez elektrotechnické kvalifikace nesmí pracovat na elektrickém zařízení pod napětím. To znamená, že elektrický obvod musí být vždycky prokazatelně vypnutý. Vedoucí se musí sám demonstrativně zařízení dotknout holou rukou.
    Pro naší dílnu z tohoto nařízení vyplývá, že žáci mohou samostatně zapojovat zkušební obvody pouze při vypnutém stavu.
    Elektrické napětí v obvodech nesmí překročit tzv. bezpečné hodnoty. Pro naší dílnu, tj. pro žáky poučené, jsou normou předepsány max. 25 Vst. a 50 V ss.
   
    Nejčastěji používané termíny:
- živé části - vodivé části, které slouží k vedení proudu a jsou pod napětím. Např. holé části vodičů, banánků, zdířek, krokosvorek, měřicích hrotů  apod.
- neživé části - vodivé části, které neslouží k vedení proudu, není na nich napětí, ale může se na nich objevit v případě poruchy. Např. kovové kryty přístrojů, různé konstrukční prvky.
- izolované části - součástky a díly vyrobené s izolačních materiálů. Musí být dimenzovány na dostatečné elektrické napětí, dané normou.
- práce na elektrickém zařízení - jakákoli manipulace s obvodem, zapojování součástek, vodičů, atd.
- obsluha elektrického zařízení - zapnutí a vypnutí napájecího napětí - zdroje, odečítání  hodnot z měřicích přístrojů, přepínání rozsahů měřicích přístrojů apod.

     Hlavní zásady bezpečného měření:

- Central stop – každé žákovské pracoviště musí být vybaveno centrálním vypínáním. Všechny zdrojové části jsou jištěny proudovým chráničem s vybavovacím proudem max. 30 mA. Toto opatření spojené s bezpečným napětím zdrojů prakticky vylučuje úraz elektrickým proudem, způsobený náhodným dotykem. Úmyslnému dotyku prakticky zabránit nelze.

- Pracovní oděv – blůza, kalhoty, lehká uzavřená obuv. Blůza musí být zapnutá, rukávy nesmí být vyhrnuté - ochrana rukou. Pracovník nesmí mít na sobě jakékoli vodivé předměty! Hrozí možnost náhodného dotyku živých částí při obsluze měřicích přístrojů.
 
- Předvolba veličin a rozsahů měřicích přístrojů provádíme před zapojováním do obvodu. Velmi důležité! Většina multimetrů není vybavená ochranou všech vstupů proti přepětí a velmi snadno může dojít ke zničení přístroje. Takto si vždy předem uvědomíme funkci přístroje v obvodu a náhodná chyba je méně aktuální. Omyl v tomto případě může znamenat zničení přístroje!

- Stanovení podmínek pro bezpečné zapojení přístrojů a součástek ve smyslu max. dovoleného zatížení. Při překročení maximálních limitů součástek hrozí přehřátí a trvalá destrukce součástky. V určitých případech to může být i dražší "legrace".

- Dobrý stav propojovacích šňůr a svorek. Kablíky musí být neporušené, neprodřené. Banánky musí ve zdířkách dobře držet, nesmí být "vyviklané". Krokosvorky musí  přiměřeně "táhnout". Vodiče musí být na pracovním stole smysluplně uspořádané, nesmí pružit. Hrozí sesmeknutí a následný náhodný zkrat.

- Důkladná kontrola zapojení před zapnutím. Souhlas a kontrola vedoucího jsou bezpodmínečně nutné. Pracujeme pouze v hodnotách bezpečného napětí pro dílnu ( 24 VAC, 50 VDC).

- Během měření zapojení neměníme. Jakákoli změna v obvodu podléhá opětné kontrole. Po ukončení měření obvod vypnout. Od zapnutého obvodu neodcházet. Během měření se nerozptylovat, je nutné udržet pozornost. Nesoustředěnost by mohla mít za následek přehlédnutí - omyl.  Opět je nebezpečí zničení součástek nebo měřicího přístroje.

- Pozor na náhodné dotyky a zkraty. Jedno z největších nebezpečí. Následky mohou být nevratné.

- Po zapnutí obvodu měříme vždy proud a pokud možno napětí zvyšujeme postupně. Velikost proudu odvodíme z napájecích podmínek a schéma zapojení. Při chybných hodnotách - větším překročení - okamžitě vypínat. Opět hrozí přetížení, zkrat apod.

- Na pracovišti vždy udržujeme pořádek. Na pracovním stole je nutné mít jen to nejpotřebnější. Přemíra věcí znesnadňuje přehled.

- Zásuvky sítě 230 V se nesmí používat pro napájení měřících obvodů. Pouze pro napájení přístrojů.