Slovník možných pojmů používaných v EPS

Akce (při nastavování stavu střežení a klidu) (action)

Jakkákoliv záměrná činnost nebo jednání uživatele, které je součástí postupu nastavování stavu střežení a klidu.

Aktivační hlásič

Druh hlásiče požáru, který není součástí požárně poplachového zařízení, užívaný pro aktivaci doplňkového zařízení.

Aktivní (active)

Stav čidla při přítomnosti nebezpečí.

Aktivní čidlo

(active detector) Čidlo schopné porovnávat vstupní signály s předem definovanými kritérii (rychlost, frekvence, amplituda, směr) před vysláním poplachového signálu nebo zprávy.

Aktivní doba (active period)

Doba po kterou trvá poplachový signál.

Akustická signalizace (siréna)

"Podle provedení pro vnitřní či venkovní prostředí. Základem je akustický měnič (piezoelektrický či dynamický) doplněný generátorem kolísavého tónu a výkonovým zesilovačem. Doba aktivace by měla být omezena.

Aplikace (application)

ochrana osob, CCTV, řízení vstupů, požární nebo další systém

Aspirační (nasávací) teplotní hlásiče

Skládají se z vyhodnocovací jednotky s vestavěným ventilátorem nebo kompresorem a z jednoho či více nasávacích potrubí s otvory. Jestliže se v nasávaném vzduchu nacházejí kouřové částice, je po dosažení reakční hodnoty vyvolán požární poplach.

Automatické tísňové hlásiče

Umožňují vyhlášení tísňového poplachu nezávisle na vůli obsluhy - pouze respektováním požadavkům případného útočníka. Vyrábějí se ve dvojím provedení: kontaktní (mechanická) čidla - mechanické kontakty jsou uzpůsobené k zasunutí bankovky do tělesa pouzdra, bezkontaktní (optoelekronická) čidla - optická čidla pracují na principu reflexního optoelektronického vazebního členu (optokopleru), tedy bezkontaktně.

Autonomní požární signalizace

Požární detekční zařízení obsahující v jediné skříní všechny komponenty (s možnou vyjímkou zdroje energie)potřebné pro zjištění požáru a aktivování zvukového poplašného signálu.

Bezdrátové propojení (wire-free interconnection)

"Propojení přenášející informace mezi komponenty EPS bez fyzických médií

Blokovací zámek

Kombinuje prvek mechanického zabezpečení vstupních dveří spolu s ovládáním systému EZS. Montuje se jako přídavný zámek vstupních dveří. Zámek lze uzamknout jedině tehdy, je-li systém v normálním stavu. V případě poruchy či opomenutí obsluhy (např. otevřené okno) elektromagnetická západka znemožní uzamčení blokovacího zámku, a tím uvedení systému do stavu střežení.

Bodové optické hlásiče kouře

Využívají ke své činnosti optickou vazbu mezi pulzující Infra IRED diodou a fotodiodou.

Čas přenosu (transmission time)

Časový úsek od okamžiku, kdy se objevý změna stavu poplachového systému na rozhraní komunikátoru/transceiveru ve střežených prostorách od doby, kdy se objeví změna stavu na rozhraní poplachového přenosového zařízení a indikačního/zobrazovacího zařízení v poplachovém přijímacím centru.

Detekce sabotáže (tamper detection)

Detekce úmyslného zasahování do EPS nebo jeho komponentů.

Doba zálohování (standby period)

Doba, po kterou je náhradní napájecí zdroj schopen napájet EPS.

Doplňkový základní napájecí zdroj (supplementary prime power source)

Energetický zdroj schopný napájet EPS po rozšířenou dobu, aniž by došlo k ovlivnění doby zálohování náhradního napájecího zdroje.

Elektrická požární signalizace

Požárně poplachové zařízení zahrnující komponenty samočinného zajištění požáru, vyvolání požárního poplachu a započetí jiných vhodných činností. Poznámka-Zařízení může obsahovat rovněž tlačítkové hlásiče požáru.

Grafické tablo

U velkých objektů slouží grafická tabló k usnadnění orientace obsluhy při ovládání systému, a samozřejmě hlavně v případě vyhlášení poplachu. Tato tabló jsou v podstatě panely s vyznačeným plánem objektu doplněné o indikační žárovky či LED a prosvětlené symboly.

Hlásič požáru

Část samočinného požárně detekčního systému, obsahující alspoň jedno čidlo, monitorující určitý fyzikální a/nebo cheimcký jev s cílem vysílání signálu k ústředně elektrické požární signalizace.

Hlásič požáru citlivý na plyny

Hlásič citlivý na plynné produkty, hoření a/nebo tepelného rozkladu.

Hlásič vyzařování plamene

Hlásič, reagující na radiaci vyzařovanou plameny.

Hlášení poplachu (alarm notification)

Předání poplachového stavu na signalizační zařízení případně do poplachových přenosových systémů.

Hlášení poruchových stavů

(signál závady) Samočinná indikace, dávájící akustickou a optickou výstrahu, že v systému je porucha.

Hlavní ústředna elektrické požární signalizace

Stanoviště s trvalou obsluhou, obvykle provozované organizací, která je mimo chráněné nebo sledované prostory, jehož obsluha po přijetí ohlášení požáru vyrozumí hasiče.

Houkačka požárního poplachu

Součást požárně poplachového zařízení akusticky vyhlašující požární poplach.

Identifikace uživatele (user identification)

Přístup do EPS pomocí prostředků, které umožňují identifikovat obsluhu.

Ionizační kouřový hlásič

Hlásič citlivý na produkty hoření schopné ovlivnit ionizační proudy uvnitř hlásiče.

 Kapacita systému (systém kapacity)

Maximální množství poplachových systémů, které mohou být připojeny na poplachový přenosový systém.

Kódy oprávnění (authorization codes)

Fyzické nebo logické klíče, které umožňují přístup k funkcím EPS.

Komunikace (communication)

Přenos zpráv případně signálů mezi komponenty EPS.

Komunikátor

Přenosové zařízení zprostředkující po zvoleném médiu (JTS, vzduchem, po privátní komunikační síti) informaci o stavu systému či narušení objektu majiteli nebo na monitorovací pracoviště hlídací služby.

Komunikátor poplachového systému

(alarm systém transceiver) Přenosové poplachové zařízení, které je umístěno ve střežených prostorách nebo na satelitní stanici.

Komunikátory s PCO/PPC

Slouží k předávání informací o systému EZS monitorovacím pracovištím hlídacích služeb (PCO/PPC). Zařízení komunikují s obsluhou PCO pomocí určitého kódu, který obsahuje adresu objektu a druh předávané zprávy. Jsou závislá na přítomnosti JTS. Nejdokonalejší systémy umožňují oboustrannou komunikaci, a tím také možnost monitorování stavu přenosové trasy. Použité formáty přenosu po JTS jsou normalizovány.

Kouřový hlásič

Hlásič citlivý na částečky pevných nebo kapalných produktů hoření a/nebo pyrolýzy v ovzduší.

KTPO - klíčový trezor požární ochrany

Speciální úschovná schránka, do které se ukládají klíče od dveří objektu. Použitím klíčového trezoru zrychlí vstup hasičů do hořícího domu. Vznikne-li na objektu požární poplach, aktivuje se zařízení a odjistí se vnější dveře trezoru. Když přijedou na objekt hasiči, odemknou si klíčem vnitřní dveře trezoru a otevřou je. Teprve potom se dostanou k zámku, jímž je možné ovládat jednu požadovanou funkci. V tomtéž prostoru trezoru jsou uloženy klíče od objektu.

Lineární hlásič

Hlásič reagující na jev zaznamenaný v blízkosti průběžné linky.

Lineární tepelný detektor - teplotní kabel

Skládá se z vlastního teplocitlivého kabelu a z vyhodnocovací jednotky. Provádí speciální teplocitlivý dvouvodičový kabel zakončený vyvažovacím rezistorem. Vodiče kabelu jsou z pružného odporového materiálu a jsou vzájemně zkrouceny a izolovány speciální izolací. Ta při určité teplotě změkne a vodiče se v daném místě díky zkroucení dotknou a zkratují. Tím se změní celkový odpor tohoto kabelu a určí v kterém místě došlo k překročení teploty. Kabely jsou vyráběny pro různé teploty.

Mechanické kontakty

Jsou to mikrospínače konstrukčně uzpůsobené pro zabudování do rámů proti západce zámku. Střeží uzamčený stav.

"Pro správný návrh ozvučení je nutné dosáhnout jmenovitého akustického tlaku v místě poslechu minimálně o 6 dB vyššího, než je úroveň hluku okolí. Praktické zkušenosti ukazují, že pro ozvučení běžné kanceláře (4 x 5 m) postačuje výkon 3 W

 Monitorování (monitoring)

Proces ověřování, zda spojení a zařízení pracují správně.

Náhradní napájecí zdroj (alternative power source)

Napájecí zdroj schopný napájet systém po předem určenou dobu v případě výpadku základního napájecího zdroje.

Odpovědná osoba/orgán (response authority)

Určená osoba, která má odpovědnost za službu ve střežených objektech po vyhlášení poplachu a za přijmutí příslušného opatření.

Ohniodolné bezhalogenové plamen nešířící kabely

Slouží k prodloužení integrity systému v případě požáru. V případě požáru je bezpodmíneně nutné, aby fungovaly životně důležité systémy, jako jsou nouzové osvětlení, evakuační rozhlas, zařízení pro odvod tepla a kouře, záložní zdroje (UPS), EPS,a SHZ. Ohniodolné kabely poskytují dostatek času k bezpečné a organizované evakuaci osob a chrání i zasahující hasiče.

OPPO - obslužné pole požární ochrany.

Univerzální typizovaný ovladač jednotný pro všechny u nás používané ústředny EPS. Pomocí obslužného pole je možno ovládat kteroukoliv ústřednou EPS, její vybrané důležité funkce a získat důležité informace týkající se stavu jednotlivých částí systému.

Optická signalizace (světelný maják)

U venkovních sirén je nejčastěji součástí jejich krytu. Technicky se jedná o výkonovou 12V žárovku buzenou přes elektronický přerušovač, nebo lépe o výbojku buzenou z vlastní elektroniky. Doporučená barva optické signalizace je oranžová. Řízení umožňuje časově neomezenou aktivaci v případě vyhlášení poplachu. Slouží k identifikaci narušeného objektu i po doznění sirény.

Optické hlásiče plamene

Tyto hlásiče pracují na principu identifikace ultrafialového anebo infračerveného záření, které vydává plamen.

Opticko-kouřový [fotoelektrický] hlásič

Hlásič citlivý na produkty hoření schopné ovlivnit absorpci nebo rozptyl záření v infračervené, viditelné a/nebo ultrafialové oblasti elektromagnetického spektra.

Poplachová přenosová cesta (alarm transmission path)

Propojení mezi samotným poplachovým systémem a jemu příslušným poplachovým přijímacím centrem (centry).

Poplachové přenosové zařízení(alarm transmission equipment)

Zařízení, které je předvším určené k přenosu poplachových hlášení na rozhraní poplachového systému ve střežených prostorech k rozhraní poplachového přenosového zařízení v poplachovém příjímacím centru a dále k ovládacímu a indikačnímu zařízení v poplachovém přijímacím centru.

Poplachové přijímací centrum/pult centralizované ochrany (zkratka PPC/PCO) (alarm receiving centre)

Trvale obsluhované vzdálené středisko, do kterého se předávají informace týkající se stavů jednoho nebo více.

 Požární hlásiče automatické

Jsou to zařízení, která předáním poplachové informace reagují na původní jevy požáru jako je kouř, nárust teploty, plameny nebo jejich kombinace. Nejvíce jsou používány takzvané bodové hlásiče. Ty se nejčastěji montují na strop nebo do určité vzdálenosti pod něj. Vlastní hlásič je zpravidla instalován do patice. Plocha krytí hlásičem je omezená. Ve větších místnostech je proto zapotřebí použít hlásičů více.

Požární hlásiče kombinované

Využívají principu jak statického, tak diferenciálního hlásiče. To znamená, že k vyhlášení poplachu dojde, když teplota přesáhne prahovou hodnotu, ale i tehdy, když nastane rychlý nárust teploty v okolí hlásiče.

Požární hlásiče manuální - tlačítkové

Slouží k vyhlášení poplachu osobou, která zjistí požár nebo jiný nebezpečný jev. Tlačítkové požární hlásiče jsou vždy červené barvy a musejí být uzpůsobeny tak, aby nemohlo dojít k samovolné nebo náhodné aktivaci. Musí být možné zjistit, který hlásič poplach vyhlásil. Často se to řeší tím, že k aktivaci hlásiče je za potřebí rozbít sklíčko.

Požární hlásiče multisenzorové s využitím plynové detekce (CO)

Kombinují optický, teplotní a chemický senzor s inteligentní vyhodnocovací elektronikou.

Požární hlásiče teplotní diferenciální

Nereagují na konkrétní teplotu, ale na rychlost změny teploty.

Požární hlásiče teplotní statické

Pracují na principu, že v případě překročení určité teploty předají odpovídající elektrický signál ústředně EPS, a ta vyhlásí poplach. Vyrábějí se pro různé teploty např. 60°C, 75°C, 90°C, 100°C atd.

Požární hlásiče tlakové

Tlakové hlásiče se skládají z vyhodnocovací jednotky a snímací trubice. Kompresor uvnitř vyhodnocovací jednotky vytváří v pravidelných intervalech přesně definovaný přetlak ve snímací trubici. Poplach je vyvolán na základě změny tlaku vzduchu ve snímací trubici způsobeným zvýšením okolní teploty.

Požární lineární optický hlásič

Slouží k indikaci vznikajícího požáru na principu zeslabení intenzity infračerveného paprsku částicemi kouře.

Požární poplach

Varování před požárem vyvolané osobou nebo samočinným zařízením.

Požární videodetekce

Kamery trvale sledují střeženou oblast. Obrázek se skládá ze 64 000 samostatně analyzovaných bodů. Systém je pak nakonfiguruje tak, že vyhlášení poplachu nastane v okamžiku, kdy dojde k definovanému ztmavnutí určitého počtu bodů. Systém poté na monitoru zvýrazní místo, kde došlo k zaznamenání požáru, a výstupní kontakty mohou aktivovat například připojenou akustickou signalizaci.

Přenosová cesta (transmission path)

Komunikační cesta používaná pro přenos ohlašované informace.

Přenosové zařízení přenosového centra (receiving centre transceiver)

Poplachové přenosové zařízení, které je umístěno v poplachovém přijímacím centru nebo jiném dálkově ovládaném centru.

 Přenosové zařízení střeženého prostoru (supervised premises transceiver)

Zařízení ve střežených prostorách včetně rozhraní s poplachovým systémem a rozhraní s poplachovým přenosovým sdystémem.

Přídržné magnety

Speciální zařízení, které díky elektromagnetické síle udržuje požární dveře otevřené. V případě požáru řídicí jednotka nebo relé ovládané ústřednou elektrické požární signalizace přeruší přívod proudu do požárních magnetů, tím přestanou působit elektromagnetické síly a dveře se díky zavíracímu systému (brano) automaticky zavřou. Tím se sníží přísun kyslíku do místa požáru a omezí se možnost šíření ohně do dalších prostor.

Pult centralizované ochrany (PCO)

Zařízení, které umožňuje přenos i vyhodnocení signalizace narušení ze zabezpečovacích objektů do místa centrálního vyhodnocení pomocí linek jednotné telekomunikační sítě (JTS).

Samočinné zařízení požární ochrany

Řídící systém požárně technického zařízení, např. ovládání kouřotěsných dveří, klapek, ventilátorů nebo samočinného hasicího zařízení.

Samočinný požární signál

Požární poplach akustiský a/nebo optický, vyvolaný samočinným zařízením.

Tepelný hlásič

Hlásič citlivý na abnormální teplotu a/nebo rychlost vzhůru teploty a/nebo teplotní rozdíly.

Tlačítkový hlásič požáru

Aktivační zařízení pro ruční ovládání elektrické požární signalizace.

Ústředna elektrické požární signalizace

Zařízení pomocí něhož mohou být napájeny hlásiče požáru a které: a/ se používá pro příjem signálu hlásiče a pro aktivaci signálu požárního poplachu, b/ je schopné vyslat signál hlásiče přostřednictvím přenosového zařízení požárního poplachu k jednotce požární ochrany nebo k samočinému hasícímu zařízení, c/ se požívá k samočinému sledování správné funkce zařízení.

Veřejný tísňový hlásič

Tísňový hlásič instalovaný zjevně, k jehož ovládání je třeba překonat určitou překážku zabraňující nahodilému zneužití.

Zařízení pro přenos požárního poplachu

Zařízení předávající poplachový signál z řídicího a indikačního zařízení k ústředně požární signalizace.

Zařízení signalizující požární poplach

Zařízení, které není součástí řídicího a indikačního zařízení, užívané pro vyhlášení požárního poplachu, např. zařízení pro akustickou nebo optickou signalizaci.

Zóna

Oblast nebo prostor se skupinou samočinných a/nebo tlačítkových hlásičů požáru, pro něž existuje zvláštní společný displej na řídicím a indikačním zařízení.

Zónový indikátor

Část indikačního zařízení požárního poplachu, která vizuálně označuje zónu, ve které vznikl požární poplach nebo hlášení poruchového stavu.