Partnerské setkání Erasmus+
“Odlišní, ale společně” 2019-1-RO01-KA229-063163
SOUE Plzeň České dědictví 26. – 30. dubna 2022
První den ráno se sešly všechny skupiny ve škole. Program byl oficiálně zahájen představením všech delegací a poté následovalo uvítání od pana ředitele a vedoucí odboru školství Plzeňského kraje JUDr. Havlíčkové. Ta představila našim hostům systém českého školství. Hlavním tématem této mobility jsou tradiční dětské deskové a venkovní hry, ostatní tradice a památky naší země. Užili jsme si prezentace připravené tureckými, rumunskými, italskými, řeckými a českými studenty. Zjistili jsme, že některé hry jsou ve všech zemích stejné. Poté následoval oběd ve školní jídelně. Po krátké přestávce jsme si zahráli se studenty seznamovací hry. Během nich byli rozděleni do pěti mezinárodních týmů, ve kterých budou pracovat na projektu po celý týden. Zatímco studenti hráli ve skupinách české deskové hry, učitelé měli možnost projít se po škole a prohlédnout si třídy a odborné učebny.
Odpoledne jsme jeli do centra Plzně, kde si studenti zahráli hru “ City hunt”. Cílem hry bylo splnit ve svých týmech několik úkolů o historických památkách a zajímavých místech v centru Plzně. Díky pěknému počasí jsme mohli pozvat učitele do kavárny umístěné na střeše jednoho hotelu. Užili jsme si nejen kávu ale také nádherný výhled na město.
Večer jsme se všichni sešli na večeři a zahráli jsme si bowling.
Druhý den všichni účastníci Erasmu cestovali do Prahy autobusem. Prohlídku města v anglickém jazyce jsme zahájili s průvodkyní, která nám nejprve ukázala Pražský hrad a všechny jeho části: Královské zahrady, katedrálu sv. Víta a další historické stavby v tomto rozsáhlém komplexu. Poté, co jsme si vychutnali výhled na město z hradeb, sešli jsme Malou Stranou, kde nám průvodkyně ukázala i italské a rumunské velvyslanectví. Z Malé Strany jsme šli na Karlův most. Na mostě bylo také několik zastávek s informacemi o sousoších. Poté jsme šli na Staroměstské náměstí, kde jsme si užili výměnu apoštolů a zvonění na Orloji, a to právě v poledne. To bylo povědomé i italským a řeckým účastníkům – i oni mají ve svých zemích podobné hodiny. Naše další zastávka byla na Václavském náměstí. Prohlídku města jsme zakončili u kovové plastiky Kafkovy hlavy nedaleko náměstí. Potom jsme šli zpět na Václavské náměstí. Studenti a učitelé měli chvíli volna na nákup suvenýrů a prozkoumání historického centra. Účastníci mohli porovnat historii a architekturu v Praze s architekturou svých zemí.
Během dne všechny mezinárodní týmy pořídily fotografie a shromáždily materiály pro své závěrečné prezentace.
Třetí den si všichni účastníci užili výlet autobusem na hrad Velhartice a do města Klatovy. Začali jsme komentovanou prohlídkou hradu. Během prohlídky jsme mohli obdivovat zbytky středověkého hradu, obrannou věž Putna, unikátní kamenný most a hradní pivovar. V přilehlé krajině pod hradem se také nachází skupina vesnických budov. Počasí bylo velmi pěkné, takže studenti mohli venku strávit pár chvil hraním velkých kamenných šach. Po prohlídce jsme pokračovali do města Klatovy. Poté jsme se rozdělili do dvou skupin. První skupina si šla prohlédnout město a týmová práce pokračovala sběrem materiálů pro závěrečné prezentace. Druhá skupina šla na prohlídku barokní Lékárny U Bílého jednorožce. Během prohlídky jsme mohli vyslechnout historii lékárny od jejího založení do roku 1966, kdy lékárna ukončila své veřejné služby. Prohlídka byla velmi zábavná díky vtipnému průvodci, který mluvil perfektní angličtinou. Poté přišla na prohlídku první skupina a druhá se vydala do města. Účastníci měli možnost vidět historická místa našeho regionu a blíže se seznámit se středověkou historií naší země.
Čtvrtý den dopoledne čeští učitelé a studenti vyzvedli ostatní účastníky před hotelem a vydali se do nedalekého Františkánského kláštera. Pro studenty byla připravena vzdělávací aktivita. Dozvěděli se informace o středověké Plzni a v týmech plnili několik úkolů v klášteře (např. budování středověkého města, hledání dalších informací při vyplňování pracovního listu atd.).
Po prohlídce se celá skupina vydala tramvají do hostitelské školy, kde všichni obědvali ve školní jídelně. Poté studenti zůstali ve škole, aby si připravili své prezentace, a učitelé se vrátili do centra města, aby navštívili místní pivovar Pilsner Urquell.
Cílem prezentací studentů bylo shrnout, co zažili ve svých skupinách během celého týdne. Sdíleli fotografie, které pořídili, a přidali je do prezentace. Také se snažili splnit úkoly, které jim byly na začátku programu zadány. I když se při jejich práci vyskytlo několik problémů, učitelé byli nakonec rádi, že studenti většinou zvládli splnit všechny úkoly.
Pak se všichni vrátili do školy na večeři. Během večeře se všichni dobře bavili. Po večeři následovala malá taneční zábava. Studenti si tanec opravdu užili, zvláště když předváděli své tradiční tance a snažili se naučit nějaké nové taneční pohyby. Učitelé také tančili a atmosféra byla výborná.
Pátý den představoval vrchol celé aktivity. Studenti nám předvedli v mezinárodních týmech své prezentace na téma „Co jsem zažil během týdne v ČR“. Týmy zdůraznili, jak tým pracoval, jak si rozdělili úkoly a jak probíhala práce na prezentaci. Cílem úkolu bylo naučit žáky pracovat v mezinárodních týmech, zlepšit si své znalosti, ICT dovednosti a prezentační schopnosti. Současně si účastníci připomněli, co zažili a co nového se dozvěděli během celého týdne.
Dalším bodem programu bylo předání certifikátů o účasti a hodnocení aktivity. Na závěr čeští učitelé připravili pro studenty Kahoot a představili tak učitelům moderní aplikaci do výuky.
Závěrečným bodem bylo skupinové focení a rozloučení všech účastníků.