Erasmus+ Projekt: 2022–2 – TR01 – KA210 – SCH – 000096047
Projekt: “ZELENÉ KROKY DO BUDOUCNOSTI“
Třetí aktivita – Portugalsko
Agrupamento de Escolas de Penacova, 4. – 8. března 2024
Třetí aktivita projektu se konala v portugalské škole za účasti všech partnerů. Po slavnostním přivítání ředitelkou školy jsme měli možnost si prohlédnout školu a její vybavení.
Následoval workshop připravený zástupci Centra pro klimatické změny ze Severní Makedonie na téma voda. Hlavními body workshopu byly klimatické změny jako jsou změny počasí (včetně sucha či záplavy), odlesňování, zvýšené znečištění, skleníkové plyny a neefektivní využívání vody, což jsou hlavní příčiny nedostatečného zásobování vodou. Studenti se během workshopu v mezinárodních skupinách zabývaly nejen příčinami, ale i způsoby, jak situaci zlepšit a jak každý jednotlivec může pomoci.
Workshop byl následně doplněn návštěvou centra pro třídění a likvidaci odpadů https://planaltobeirao.pt, které moderním a inovativním způsobem zpracovává odpad. Ten je sem dovážen z celé oblasti, kde žije přibližně 250 000 osob. Studenti si tak mohli uvědomit, nejen jak se odpad zpracovává a recykluje, ale i kolik odpadu lidstvo vyprodukuje. Následně jsme se zastavili na přehradě, která slouží k regulaci vody a výrobě energie.
Poslední návštěva prvního dne patřila pěstírně hub ” https://feiradomel.cm-penacova.pt/quinta cogumelos-physalis/ . Pěstírna využívá sluneční energii a ve spolupráci s univerzitou se zabývá dalším využitím hub nejen jako možnou potravinou budoucnosti.V dalších dnech měli účastníci možnost seznámit se s některými oblastmi Portugalska, např. městem Aveiro https://www.visitportugal.com/en/node/73753 . To je známé svým kanálem a účastnici se po něm plavili v typických tradičních lodích. Dále jsme se prošli k pobřeží Atlantického oceánu v Costa Nova. Nezapomenutelnou zůstane také návštěva univerzitního města Coimbra, jehož staré město patří pod chráněné památky UNESCO https://whc.unesco.org/en/list/1387/ Součástí byla i návštěva a prohlídka místní univerzity https://www.uc.pt/en. Poslední den byl věnován návštěvě okolí městečka Penacova – kláštera Lorvão Monastery a starých vodních mlýnů. V pozadí pak byly vidět nové větrné elektrárny.
Měli jsme také možnost seznámit starostu města Penacova s naším projektem.
Posledním bodem programu byl workshop v mezinárodních skupinách, během kterého studenti i učitelé za pomoci webového nástroje padlet připravili prezentace – co jsme během týdne zažili a co nového jsme se naučili. Na závěr jednotlivé skupiny prezentovaly své práce v anglickém jazyce.
Závěrečným bodem programu bylo nejen hodnocení této aktivity, ale i celého projektu, který byl věnován klimatickým změnám, alternativním zdrojům energie a významu vody pro život na naší planetě. Projekt významně přispěl k zvýšení povědomí o těchto tématech nejen účastníků projektu, ale díky aktivitám na jednotlivých školách i široké veřejnosti. Podstatnými přínosy projektu byly nově navázaná přátelství, seznámení se s jinými tradicemi a zeměmi, získání sociálních dovedností, například při cestování a prohloubení komunikačních schopností účastníků v anglickém jazyce.