Název vyhlašovatele: Plzeň, statutární město, zastoupené Odborem školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně
Adresa vyhlašovatele: Kopeckého sady 11, Plzeň PSČ 306 32
Elektrikář junior
Cílem projektu je prakticky přiměřeným způsobem přiblížit žákům zábavnou formou problematiku elektroniky, robotiky, internetu věcí, smart technologií a vzbudit zájem o studium technických oborů.
K dosažení cíle je třeba pokračovat a rozvíjet osvědčený model poutavého technického vzdělávání; podchycovat žáky základních škol a aktivně podněcovat zájem o praktickou elektroniku, robotiku, internet věcí, Smart Edu a obecně elektrotechniku jako moderní technické odvětví.
Program základních škol – 2. stupeň „Elektrikář junior“ je určený pro žáky a žákyně 6. – 9. tříd. V rámci programu si žáci základních škol mohou sestavit zajímavé funkční elektronické obvody ze stavebnice Boffin (zapojení s obnovitelnými zdroji, blikačky, zvuková relé, metronom, obvody reagující na vlhkost apod.).
Avšak nejzajímavější jsou pro žáky vytvořené elektronické stavebnice, které po osazení součástkami a jejich zapájení jsou plně funkční, realizovatelné během 1 – 2 vyučovacích hodin (dle obtížnosti) a děti si je mohou odnést bezplatně domů. Velký úspěch mají stavebnice výstražný stroboskopický blikač na batoh, elektronická házecí kostka, mini blikající srdíčko s naprogramovanými efekty, naprogramovaný vánoční stromeček, naprogramovaný sněhulák a mnohé další.
Vzdělávání se uskutečňuje v dílnách odborného výcviku, kde mají žáci a případně i ostatní zájemci možnost si prakticky za odborného dohledu a pomoci našich kmenových žáků formou jednoduchých, plně funkčních stavebnic ověřit praktické dovednosti a získané poznatky z oblasti elektrotechniky a elektroniky. Jsou zároveň informováni o výhodnosti technického vzdělání pro region, který je charakteristický velkou koncentrací elektrotechnického průmyslu. V případě zájmu o technické vzdělání v oblasti elektrotechniky a elektroniky je možné zájemcům okamžitě podat informace o možnostech studia spojené s konkrétními prohlídkami SOU elektrotechnického Plzeň. Základní školy získávají možnost velmi jednoduchým a nadmíru účinným způsobem prezentovat výhodnost technického vzdělání s praktickou návštěvou významné školy poskytující střední vzdělání ve významných elektrotechnických a IT oborech. Dospělí návštěvníci (např. rodiče) získají nové informace o trendech v elektrotechnickém vzdělávání, o možnostech studia na střední technické škole nejen pro žáky ZŠ, ale i pro dospělé v rámci rekvalifikačních kurzů či v rámci projektů
z OPVK a ROP – Jihozápad; vytvořených profesních kvalifikací z projektu NSK a NSP, projekt POSPOLU, UNIV 3, UNIV 2 KRAJE, atd.
Jednodušší stavebnice využíváme při návštěvách základních škol, kdy nabízíme žákům možnost rychlého sestavení si funkčního obvodu (např. běžící světlo), při náborových akcích na některých ZŠ (které projeví zájem o tento způsob seznámení se s technickým vzděláním přímo ve své škole). Vždy je přítomen pedagog a 1 – 3 žáci naší školy, kteří nenásilnou formou seznamují žáky ZŠ s elektronikou (pomáhají jim se sestavením obvodu) a možnostmi studia na naší škole. Pokud se jedná o pájený výrobek, opět zůstává zdarma žákům ZŠ.
Dále se stavebnice využívají na veletrzích pracovních příležitostí (Tachov, Domažlice, Stod, Rokycany, Klatovy, Plzeň, Posviť si na budoucnost…), nebo na akcích pořádaných při příležitosti partnerských návštěv jiných základních škol apod. Vždy je přítomen pedagog a několik žáků naší školy, kteří nenásilnou formou seznamují žáky ZŠ s elektronikou (pomáhají jim se sestavením obvodu) a možnostmi studia na naší škole. Pájený výrobek opět zůstává žákům.
V rámci programu jsou uspořádány soutěže ve spolupráci s 15. ZŠ Plzeň v elektronice. Jako první je soutěž kde žáci soutěží v sestavení a oživení elektronického obvodu. Další soutěž je vyhlášená v rámci soutěže Enersol 2020. Žáci prvního stupně školní družiny výtvarným způsobem znázorní charakteristiku některého z obnovitelných zdrojů energie v pohádkovém pojetí.