Škola Gminne Centrum Edukacji w Wawrzenczycach, Polsko připravila třetí setkání studentů a učitelů
Třetí studijní aktivita z programu Erasmus+ aktivita KA2 projektu „Národní dědictví v Evropě – udržujme naše tradice“ se uskutečnila v Polsku.
V termínu 3. – 9. června 2018 se sešli v Polsku zástupci všech škol projektu. Pro účastníky byl připraven zajímavý program, který probíhal nejen v místní škole, ale i v okolí. Během prvního dne jsme měli možnost navštívit solné doly Wieliczka, které patří k jedněm z největších solných dolů ve světě a jsou důležitým historickým monumentem a tradicí této oblasti.
Pondělí dopoledne jsme strávili ve škole a dozvěděli jsme se zajímavé informace o polském školství, tradičních jídlech, skanzenech a prohlédli si školu. Odpoledne jsme navštívili místní muzeum a farmu rodičů jedné z polských studentek. Večer jsme byly pozváni na tradiční večer loveckou organizací, ochutnali typická polská jídla, shlédli folkový koncert a polské tance v národních krojích.
Další den jsme strávili v paláci Igolomia, kde jsme se seznámili s historií oblasti a zúčastnili se workshopů – háčkování, vyšívání, výroba levandulových věnečků nebo vrbových píšťalek. Workshopy byly organizovány v mezinárodních týmech. Odpoledne jsme strávili v Etnografickém muzeu v Krakově a seznámili jsme se s venkovským životem v Polsku během 19. a 20. století. V podvečer jsme se prošli významnou židovskou čtvrtí Kazimierz, odkud bylo židovské obyvatelstvo odvlečeno do ghetta na začátku 2. světové války.
Středu jsme strávili nejdříve ve škole různými interaktivními hrami v mezinárodních týmech a pak jsme odjeli opět do Krakova. Za doprovodu průvodce jsme se dozvěděli zajímavé informace o městě a prohlédli si historické centrum.
Ve čtvrtek jsme jeli na celodenní výlet do oblasti Nowy Sacz, kde jsme navštívili skanzen v podobě starého města a také včelí skanzen, kde jsme se seznámili s typickým polským řemeslem výrobou medu a měli jsme možnost ho také ochutnat.
Poslední den pátek jsme strávili v Etnografickém parku ve městě Wygielzow, kde pro nás byly opět připraveny workshopy – výroba chleba a keramiky na hrnčířském kruhu. Odpoledne jsme vyplnili hodnotící dotazníky a účastníci obdrželi certifikáty o účasti na této aktivitě. Tím byl celý pobyt v Polsku zakončen.
Celý program byl z polské strany výborně připraven a účastníci měli možnost se vzájemně poznat během exkurzí, workshopů a interaktivních her. Všem účastníkům projektu návštěva Polska přinesla bohaté zážitky a obohatila jejich znalosti o další tradice.