SOUE Plzeň připravila první setkání studentů a učitelů
První studijní aktivita z programu Erasmus+ aktivita KA2 projektu „Národní dědictví v Evropě – udržujme naše tradice“ se uskutečnilo v ČR, kdy se v termínu 15. – 21. října 2017 sjeli do Plzně zástupci 4 škol studenti i učitelé z Polska, Španělska, Itálie a samozřejmě z ČR. Účastníci měli zajímavý program v areálu školy SOUE, v Plzni, v obci Chanovice, ve skanzenu v Přerově nad Labem a v Praze.
Součástí programu v Plzni kromě pracovního programu ve škole, prohlídky města, exkurze v pivovaru bylo přijetí skupiny na KRAJSKÉM ÚŘADĚ Plzeňského kraje dne 17. října 2017 u náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Ivany Bartošové. V odpoledním programu v úterý 17. října skupina navštívila pobočku Národního technického muzea v Plasích, kde se všichni seznámili s expozicemi Centra stavitelského dědictví.
V rámci programu 18. října navštívili účastníci obec Chanovice, kde kromě prohlídky zámeckého areálu a skanzenu, proběhl workshop s pracovníky Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech a pozvanými řemeslníky. Účastníci ochutnali česká jídla a seznámili se s následujícími řemeslnými dovednostmi: výrobou dřevěných hraček, výrobou figurek z kukuřičného šustí, výrobou drobných hrnčířských předmětů na hrnčířském kruhu a tesání trámů. Účastníci měli možnost si jednotlivá řemesla vyzkoušet a výrobky si odvézt domů.
Ve čtvrtek 19. října 2017 skupina navštívila skanzen v Přerově nad Labem, kde se studenti i učitelé seznámili s životem a řemesly na vesnici od začátku 19. století do 50. let 20. století. Součástí prohlídky byl i workshop – ruční zpracování vlny od stříhání ovcí po hotové výrobky.
Poslední den setkání byl věnován prohlídce hlavního města Prahy zvláště historického centra a tím byl završen hlavní cíl této aktivity – seznámit zahraniční hosty s kulturním, historickým dědictvím naší země – památkami, tradicemi, tradičními řemesly, českou kuchyní a současně umožnit všem účastníkům procvičit se v anglickém jazyce, vyzkoušet si týmovou práci v mezinárodní skupině a naučit se některým řemeslným dovednostem tak, jak je provozovali naši předci.