Škola Liceul Tehnologic “Sfantul Pantelimon” Bucureşti připravila
čtvrté setkání studentů a učitelů
Čtvrtá studijní aktivita programu Erasmus+ , aktivita KA2 projektu „Národní dědictví v Evropě – udržujme naše tradice“, se uskutečnila v Rumunsku.
V termínu 7. – 13. října 2018 se sešli v Bukurešti zástupci všech škol projektu. Během celého týdne bylo uspořádáno několik workshopů. Studenti byli rozděleni do mezinárodních týmů, aby se lépe seznámili, používali k dorozumění anglický jazyk a učili se týmové práci.
První den po prezentacích rumunských studentů o škole, rumunském školství, hlavním městě a tradičních jídlech, si studenti zahráli národní hry, které se kdysi hrávaly a často se hrají dodnes. Česká strana představila ostatním hru „kuličky“.
Druhý den se studenti v mezinárodních týmech vzájemně seznamovali s národními tradicemi dle ročních období a následně prezentovali svůj „koš tradic“. Zjistili jsme, že některé tradice jsou podobné – Vánoce, Velikonoce a jiné se značně liší. Česká strana zaujala pouštěním draka, kterého si Filip dokonce přivezl s sebou. V další části dne jsme navštívili rumunský parlament, což je druhá největší administrativní budova na světě, a dozvěděli jsme se zajímavé informace o rumunské historii. Tento den byl zakončen workshopem – malováním keramických misek vodovými barvami. Každý student si mohl svoji misku odvézt domů.
Ve středu byl uspořádán celodenní výlet autobusem do krásných rumunských hor spojený s návštěvou legendárního hradu Bran (Drákulův hrad) a města Brašov, který je turistickým centrem v této oblasti. Tento den byl určitě pro všechny účastníky jedním z nejzajímavějších.
Čtvrtý den jsme dopoledne strávili v největším rumunském skanzenu, kde jsme mohli vidět domy a usedlosti ze 17. až 19. století včetně vnitřního vybavení a okolních zahrádek. Seznámili jsme se s životem na rumunském venkově v minulosti a mohli jsme je porovnat s podobnými skanzeny u nás. V další části proběhla prohlídka Bukurešti s výkladem a den byl završen workshopem – studenti si zkusili ručně vyrobit botu z kůže tradičním způsobem.
Poslední den jsme se sešli opět ve škole, studenti pracovali v mezinárodních týmech a připravili prezentace o tom, co za celý týden viděli a zažili. Po prezentacích jsme zhodnotili celou aktivitu, udělali poslední fotky a přišla chvíle rozloučení.
Celá aktivita byla z rumunské strany výborně připravena a účastníci měli možnost se vzájemně poznat během exkurzí, workshopů a interaktivních her. Všem účastníkům projektu návštěva Rumunska přinesla bohaté zážitky a obohatila jejich znalosti nejen o další tradice. Současně přispěla i k rozvoji komunikativních dovedností v anglickém jazyce a umožnila všem účastníkům navázat nové kontakty s učiteli a vrstevníky z partnerských škol.