Projekt „je to náš svět – starej se o něj It´s our world – take care of it“
Aktivita 2 Klimatická opatření, konec hladu
Poznaň 28. listopadu – 4. prosince 2021
Druhá schůzka v tomto partnerském projektu se z epidemiologických důvodů mohla konat až po roční přestávce. Setkání se tentokrát zúčastnily všechny delegace z partnerských škol z Itálie a Španělska. Českou republiku reprezentovala skupina 4 učitelů a 8 studentů druhého a třetího ročníku.
Cesta z Plzně začala v neděli ráno. Cestovali jsme auty. Do Polska jsme dorazili pozdě odpoledne. Po večeři jsme se potkali se skupinami ze Španělska a Itálie.
První den setkání jsme byli přivítáni ředitelem polské školy a oficiální uvítání začalo představením jednotlivých delegací. Naše setkání neuniklo ani pozornosti místních televize. Studenti se měli možnost poznat při seznamovacích hrách vedených pod taktovkou polských učitelek.
Odpoledne, navzdory chladnému počasí bylo věnováno městské rallye, hře, ve které student rozdělení do týmů plnili rozmanité úkoly v historickém centru.
Pak následovala prohlídka města vedená polskými studenty, a nakonec návštěva vánočních trhů.
Druhý den jsme jeli na výlet do továrny na výrobu vánočních ozdob, kde si student mohli vyzkoušet jejich finální zdobení.
Poté jsme se přesunuli na Univerzitu (Poznan University of Life Science), kdy jsme vyslechli zajímavou přednášku o globálním oteplování vedenou renomovaným vědcem, panem profesorem Olejnikem. Poté jsme měli možnost navštívit laboratoře.
Na závěr dne nás okouzlila procházka v dendrologickém parku Lumina, kde bylo k pozorování mnoho světelných objektů.
Třetí den ráno jsme se setkali ve škole, kde jsme si užili prezentace, které žáci již před nějakým časem připravili. Žáci ze všech zemí také představili svou školu a region, ve kterém se nachází. Nejpodstatnějším úkolem bylo nicméně ukázat vhled do problematiky životního prostředí, konkrétněji nám žáci představili výsledky své práce, která se týkala globálního oteplování, klimatických změn, ohrožených druhů v daných zemích a vymýcení hladu na světě.
Poté jsme navštívili centrum města s konkrétním cílem, návštěvou Poznaňského muzea croissantů. Jednalo se o interaktivní show, kde jsme se dozvěděli mnohé o historii Poznaně, o místním dialektu, a hlavně o tom, jak se peče místní pochoutka, svatomartinské rohlíčky. V průběhu představení jsme mohli z okna pozorovat turistickou atrakci, kterou je možné vidět jednou za 12 hodin. Jedná se o dvě mechanické trkající kozy v otevřených vrátkách věže radnice. Na konci pekařské show každý z nás obdržel certifikát a zároveň jsme konečně mohli místní lahůdku ochutnat.
Odpoledne jsme se přesunuli do nejstarší části Poznaně, na ostrov Tumski. Tam jsme navštívili interaktivní museum Porta Poznania a blízkou katedrálu.
Čtvrtý den jsme se vydali na 200 kilometrů dlouhou cestu autobusem, do místa, které je úzce spjato s astronomem Mikolášem Koperníkem, do Toruně. Zhruba v půlce cesty jsme se zastavili, abychom mohli obdivovat důležité místo polské historie, nejstarší kostel v polské obci Strzelno. V tomto kostele se nachází unikátní románské sloupy s postavami dobra a zla.
Kolem jedenácté hodiny jsme započali naši návštěvu Toruně prohlídkou muzea perníčků.
Odpoledne jsme pak zamířili na návštěvu planetária. Tam jsme si pohráli na interaktivní výstavě o naší planetě, navštívili reálně vypadající základnu na Marsu a užili si hodinový film v planetáriu.
Pátý den jsme se opět přesunuli se do školy, kde nás čekal výběr loga projektu.
Zatímco se učitelé sešli na závěrečné hodnotící a zároveň plánovací schůzce, žáci se účastnili kreativního workshopu. Zdobili projektové nákupní tašky.
Na závěr nás ještě čekal závěrečný ceremoniál. Všichni žáci obdrželi na památku certifikát. Pak jsme zhodnotili celý týden a poděkovali organizátorům za dobře odvedenou práci.