Dílna pro silnoproudá měření a diagnostiku
Na tomto pracovišti si žáci druhých, třetích ročníků a nástavbového studia osvojují silnoproudá měření v oblasti bytových a průmyslových měření. Dílna byla vybudována za finanční pomoci Nadace Duhová energie skupiny ČEZ. Byly zde využity poznatky a zkušenosti odborných firem zaměřujících se na měření s cílem připravit žáky na odbornou praxi. Dílna je provedena tak, aby v ní bylo možné měřit základní veličiny, měřit a diagnostikovat motory, transformátory a elektroměry v jednofázové soustavě tak i v trojfázové soustavě. Simulovat závady na vnitřním bytovém rozvodu a jejich následné měření a diagnostiku. Žáci po úspěšném ukončení studia si sebou odnesou ucelenou soustavu znalostí a dovedností s elektrotechnického měření. Jsou schopni měřit elektrické veličiny, jako jsou např. proud, napětí, odpor, výkon, izolační odpory, impedance smyček, proudové chrániče apod. Zvládnou obsluhu jednoduchých měřících přístrojů pro měření jedné veličiny, nebo speciální kombinované měřicí přístroje pro měření několika veličin a parametrů. Nedílnou součástí znalostí je i diagnostika zařízení a odstraňování zjištěných závad. Získané znalosti a dovednosti jsou dostatečným podkladem pro jejich další rozvoj v odborné praxi.
Dílna průmyslových instalací a pohonů
Na tomto pracovišti si žáci rozšiřují a prakticky ověřují znalosti v oboru silnoproudé elektrotechniky, pohonů a jejich řízení. Na této dílně se žáci seznámí se základními jednotkami, principy a konstrukcemi elektromotorů a s možnostmi jejich využití. Získají znalosti potřebné pro dimenzování a výběr materiálu potřebného pro bezpečný a ekonomický provoz zařízení s indukčními motory. Seznámí se s potřebnými bezpečnostními předpisy a získají dovednosti potřebné pro bezpečnou práci při montáži různých druhů průmyslových instalací a rozvodů a zapojování stykačových souborů a zařízení s elektromotory. Dále si žáci osvojí využití různých provedení instalací a motorů podle druhu provozu, naučí se schematické značky a osvojí si orientaci ve schématech. Prakticky se seznámí se zapojením ovládání motorů pomocí stykačových souborů ovládaných tlačítky, koncovými spínači, jejich rozběhy, brzdění a regulací otáček. Ve vyšších ročnících se seznámí s funkcí programovatelných logických automatů a jejich programováním, funkcí a využitím frekvenčních měničů a prakticky si vyzkouší jejich funkci a možnosti regulace třífázových asynchronních motorů. V závěru se žáci seznámí se základním provozním měřením na motorech a zařízeních s motory a diagnostikou a odstraňování závad na motorech a zařízení s motory.
Dílna montáže silnoproudých rozvodů v dutých stěnách
Na dílně probíhá výuka odborného výcviku zaměřeného převážně na bytové silnoproudé instalace v budovách občanské výstavby, administrativních budovách a rovněž všude tam, kde je využita technologie suché výstavby sádrokartonu. Na dílně se provádí cvičná zapojení světelných a zásuvkových obvodů, jako je tomu ve skutečnosti v bytových objektech. Žáci se učí pracovat se schématy různých druhů zapojení a získávají praktické zručnosti při montáži. Na cvičném zapojení využíváme především sádrokarton a cementotřískové desky. Při práci používáme speciální druhy nářadí – frézy, ruční elektrické nářadí. V rámci praktické výuky žáků provádíme produktivní práce na rekonstrukcích a opravách objektů v areálu školy. Jedná se montáž světelných a zásuvkových rozvodů, montáž a zapojení rozváděčů, různých druhů svítidel, vypínačů, přepínačů, relé a zásuvek.
Dílna silnoproudé elektrotechniky
V dílně silnoproudé elektrotechniky se vyučuje odborný výcvik, který je zaměřen na tři části. První částí je bytová instalace, druhou částí je průmyslová instalace a třetí částí je realizace domovní instalace a průmyslová instalace v praxi, která probíhá v rámci rekonstrukce objektů školy. Výuka bytové instalace se provádí též na cvičných panelech. Žáci se zde učí jednotlivá zapojení světelných a zásuvkových obvodů. Dále se zde učí zapojování domovních a podružných rozvaděčů. Po dokončení zapojovacích prací je vše opět odzkoušeno zkoušečkou a je zkontrolována funkčnost zapojení. Výuka průmyslové instalace se provádí v dílně na panelech, žáci zde montují stykače, jističe svorkovnice, proudové ochrany a následně zapojují dle přiděleného schématu jednotlivá stykačová zapojení. Nedílnou součástí výuky je znalost elektrotechnických značek a orientace ve výkresové dokumentaci. Celá výuka je simulována tak, jako by byli v průmyslovém provozu a zapojovali jednotlivá zařízení. Po dokončení si zapojení odzkouší a případné diagnostikované závady odstraní. V rámci areálu učiliště chodí žáci na stavby, kde v praxi zdokonalují to, co se naučili v dílně. Sekají kabelové trasy, učí se sádrovat a osazovat krabičky pro vypínače a zásuvky a následně provádí kompletaci elektroinstalace. Vše je prováděno pod dohledem učitele odborného výcviku.
Dílna silnoproudé elektrotechniky
Na dílně silnoproudé elektrotechniky se vyučuje odborný výcvik se zaměřením na elektroinstalaci v občanské výstavbě a také na montáž průmyslové instalace. Zapojení elektrických obvodů, montáž přístrojů a rozvaděčů se provádí na cvičných panelech v dílně a také přímo na stavbách v areálu SOU elektrotechnického. V části elektroinstalace v občanské výstavbě je vedena výuka se zaměřením na zapojení elektrických obvodů na cvičných panelech a v rozvaděčích. Provádí se osazování přístrojů, spínačů, jistících prvků a různých druhů svítidel dle schémat. Při výuce na zakázkových pracích, žáci aplikují svoje teoretické znalosti do praxe. Provádí se osazování instalačních krabic pomocí sádrového pojiva, přichycování kabelů do vysekaných drážek, odpláštění kabelů a připojení do krabic. Všechny instalované obvody se přezkouší zkoušečkou. Následně se provede celková kompletace elektrické instalace v daném objektu a zapojení rozvaděčů a montáž svítidel. Žáci připojují domácí spotřebiče a seznamují se s jejich funkcí a opravou. Žáci při své činnosti využívají technickou dokumentaci a normy. Učí se číst elektrotechnická schémata, strojírenské a stavební výkresy. Řídí se předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a požární ochraně. V části Průmyslová instalace probíhá praktická výuka se zaměřením na správný postup práce a seznámení žáků s používaným materiálem při práci na průmyslové instalaci. Žáci pracují s projektovou dokumentací a orientují se ve výkresech. Montují kabelové rošty, PVC lišty a příchytný materiál. Provádí montáž kabelů, osazování vypínačů, zásuvek a svítidel. Podílí se na funkčním přezkoušení zařízení a měření veličin. Absolventi si vytváří předpoklady pro vykonávání činností v praxi spojené s výrobou, montáží, údržbou, opravami a revizemi elektrických strojů a zařízení.
Dílna silnoproudé elektrotechniky
V dílně silnoproudé elektrotechniky se vyučuje odborný výcvik, který je zaměřen na tři části. První částí je průmyslová instalace, druhou částí je domovní instalace a třetí částí je realizace domovní instalace a průmyslová instalace v praxi, která probíhá v rámci rekonstrukce objektů školy. Výuka průmyslové instalace se provádí v dílně na panelech, žáci zde montují stykače, jističe svorkovnice, proudové ochrany a následně zapojují dle přiděleného schématu jednotlivá stykačová zapojení. Nedílnou součástí výuky je znalost elektrotechnických značek a orientace ve výkresové dokumentaci. Celá výuka je simulována tak, jako by byli v průmyslovém provozu a zapojovali jednotlivá zařízení. Po dokončení si zapojení odzkouší a případné diagnostikované závady odstraní. Výuka domovní instalace se provádí též na cvičných panelech. Žáci se zde učí jednotlivá zapojení světelných a zásuvkových obvodů. Dále se zde učí zapojování domovních a podružných rozvaděčů. Po dokončení zapojovacích prací je vše opět odzkoušeno zkoušečkou a je zkontrolována funkčnost zapojení. V rámci areálu učiliště chodí žáci na stavby, kde v praxi zdokonalují to, co se naučili v dílně. Sekají kabelové trasy, učí se sádrovat a osazovat krabičky pro vypínače a zásuvky a následně provádí kompletaci elektroinstalace. Vše je prováděno pod dohledem učitele odborného výcviku.
Dílna silnoproud-rekvalifikace
Na dílně silnoproud probíhá odborný výcvik zaměřený na cílovou skupinu absolventů, kteří potřebují ke své současné práci zvýhodnění postavení a rozšíření znalostí v oboru elektro včetně vyhlášky 50/78 Sb. – např.: sádrokartonář (rozšiřování elektroinstalací), plynař (zapojování plynových kotlů), instalatér (automatické mytí a splachování), truhlář (zapojování elektroinstalace v kuchyňských linkách) apod. V dílně se prakticky na montážních panelech zapojují elektrické instalace potřebné v průmyslu i v obytných budovách, montáže elektroměrových rozvodnic, průmyslových rozvaděčů, instalace od přípojkové skříně k podružným rozvaděčům. Na speciálních montážních panelech probíhá výuka instalačních zapojení s vypínači a světly, s kontrolou funkčnosti a s měřením a vyhodnocením vlastního měření. Na těchto panelech zapojují i stykačové kombinace, pomocí nichž ovládají třífázové asynchronní motory. Výuka je vedena tak, aby se absolvent správně orientoval ve schématech a výkresech, které převádí do praxe včetně měření a diagnostikování závad a používání správného nářadí a dodržování bezpečnostních předpisů.
Dílna silnoproudých instalací
V dílně silnoproudé elektrotechniky se vyučuje odborný výcvik, který je zaměřen na dvě části. První částí je domovní instalace, druhou částí je průmyslová instalace. Výuka domovní instalace se provádí na cvičných panelech. Žáci se zde učí jednotlivá zapojení světelných a zásuvkových obvodů. Dále se zde učí zapojování domovních a podružných rozvaděčů. Po dokončení zapojovacích prací je vše odzkoušeno zkoušečkou a je zkontrolována funkčnost zapojení. Výuka průmyslové instalace se provádí na panelech, žáci zde montují stykače, jističe svorkovnice, proudové ochrany a následně zapojují dle přiděleného schématu jednotlivá stykačová zapojení. Nedílnou součástí výuky je znalost elektrotechnických značek a orientace ve výkresové dokumentaci. Celá výuka je simulována tak, jako by byli v průmyslovém provozu a zapojovali jednotlivá zařízení. Po dokončení si zapojení odzkouší a případné diagnostikované závady odstraní.
Dílna silnoproudých instalací
V dílně silnoproudé elektrotechniky se vyučuje odborný výcvik, který je zaměřen na dvě části. První částí je domovní instalace, druhou částí je průmyslová instalace. Výuka domovní instalace se provádí na cvičných panelech. Žáci se zde učí jednotlivá zapojení světelných a zásuvkových obvodů. Dále se zde učí zapojování domovních a podružných rozvaděčů. Po dokončení zapojovacích prací je vše odzkoušeno zkoušečkou a je zkontrolována funkčnost zapojení. Výuka průmyslové instalace se provádí na panelech, žáci zde montují stykače, jističe svorkovnice, proudové ochrany a následně zapojují dle přiděleného schématu jednotlivá stykačová zapojení. Nedílnou součástí výuky je znalost elektrotechnických značek a orientace ve výkresové dokumentaci. Celá výuka je simulována tak, jako by byli v průmyslovém provozu a zapojovali jednotlivá zařízení. Po dokončení si zapojení odzkouší a případné diagnostikované závady odstraní. Na této dílně se žáci učí pracovat s bezšroubovými svorkami od firmy Wago.
Dílna spotřebičů
Na této dílně (pracovišti) se vzdělávají žáci v oblasti domácích spotřebičů. V dílně se žáci seznámí se základními prvky spotřebičů, jednotlivých dílů (komponentů), principem funkčnosti, šetrné demontáže a montáže běžně používaných spotřebičů v domácnostech. Také zde získávají znalosti z oboru diagnostiky (servisní menu konkrétních zařízení, měření motorů, čidel apod.). v oboru servisních techniků těchto zařízení. Osvojují si zde manuální zručnost, dovednost, logickou samostatnost při jejich rozebírání. Naučí se zde dělit spotřebiče nejen dle funkčnosti, ale také energetické náročnosti a účinnosti. Těmito spotřebiči jsou např.: pračky, myčky, sušičky, vysavače, digestoře, trouby, kávovary, žehličky apod.
Pracoviště Křimice – polygon. Sítě nízkého a vysokého napětí, venkovní kabelová vedení. Školicí středisko prací pod napětím PPN NN.
V prostorech polygonu – Křimice probíhá odborný výcvik zaměřený na praktická cvičení, která jsou prováděna na zařízení sítí NN a VN. Zaměření je rozděleno do tří celků. Elektrická venkovní vedení NN, elektrická venkovní vedení VN, kabelová vedení. V první části jsou žáci seznamováni s používanými materiály sítí NN a VN a způsoby jejich aplikace. V části druhé probíhají praktická cvičení na zemi. Žáci si osvojují základní praktické návyky. Po zvládnutí této části se žáci přemístí na horní stanoviště. Zde již probíhá výcvik na opěrných bodech elektrických venkovních vedení. Žáci začínají demontáží stávajícího zařízení. Následuje tažení, regulace, ukončení a vyvázání vodičů, šablonování přípojek, provedení přípojky NN pomocí vodičů AES ze stávajícího průběžného vedení, ukončené v HDS. U elektrických venkovních vedení VN se postupuje obdobně. Žáci provádí tažení, regulaci, ukončení a vyvázání sítě, montáž bezpečnostních závěsů, připojení úsekových vypínačů. U těchto cvičení se jedná o práce ve výškách, kterým předchází důsledné bezpečnostní školení, praktický nácvik používání příslušných OOPP. Samostatnou kapitolou jsou kabelová vedení, kde si žáci osvojují základní praktické návyky jako odpláštění izolace kabelu, odizolování jednotlivých žil, šablonování, spojování, lisování. Konečnou prací je montáž kabelové zalévací spojky nebo smršťovací spojky. Za zmínku jistě také stojí Centrum dalšího vzdělávání a to je středisko školení pracích pod napětím na (PPN NN), které bylo vybudováno v roce 2007. Od roku 2008 slouží k odborné přípravě montérů pro práce pod napětím na napěťové hladině NN.