Sbližování moderních pracovních postupů v síťových technologiích v odborné praxi učňů
Obsahem projektu je získat zkušenosti s praktickými pracemi z oblasti moderních síťových technologií. Moderní síťové technologie vyžadují vysoce odborně připravené žáky s odpovídajícími teoretickými a zejména praktickými znalostmi v oboru realizace datových struktur nutných pro budování informační společnosti. SOUE Plzeň vybudovalo speciální učebnu určenou pro výuku síťových technologií. Systém výuky je založen na praktických cvičeních na reálných zařízeních simulujících provoz v sítích; individuálních a skupinových konzultací v průběhu studia s cílem vytvořit prostor pro vyhodnocování úspěšnosti studia. Na závěr mohou žáci absolvovat test představující souhrnné ověření znalostí problematiky. Žáci mohou získat uznávané certifikáty.
Skupina žáků se ve dnech 10.2. – 24.2. 2010 zúčastnila odborné stáže v Handlové (Slovenská republika) s pedagogickým dozorem SOU elektrotechnického Plzeň.
Cílem projektu je podporovat žáky v získávání a používání vědomostí, praktických dovedností a kvalifikací podporujících osobní rozvoj; významně podpořit zvýšení kvality výuky v oblasti návrhů, montáží a diagnostice síťových technologií v návaznosti na profesní život.
Operativním cílem je podporovat, prohloubit kvalitu a zvýšit objem spolupráce mezi vzdělávacími institucemi v rámci EU; poznat a vzájemně rozvíjet získané praktické a teoretické poznatky z oboru s důrazem na praktické aplikace z oblasti výstavby, nastavování, úprav a následného udržování systémů síťových technologií směrem k praktickým aplikacím.
Projekt napomůže žákům i učitelům odborného výcviku a předmětů získat praktické zkušenosti a konkrétní představy o struktuře a systému prací při zavádění síťových technologií do nových objektů, diagnostice a slaďování systémů navzájem.
Žáci získají a budou porovnávat zkušenosti nejen s odbornou přípravou v daném oboru ve škole, kde mají velké praktické zkušenosti s metodami zavádění moderních síťových technologií do praxe, ale zejména na ně navazujícími dalšími praktickými aplikacemi v praxi u sociálních partnerů. Zároveň si účastníci podstatným způsobem zkvalitní jazykovou vybavenost v běžném a hlavně odborném jazyce. Učitelé odborného výcviku získají nadstandardní praktické zkušenosti – možnost porovnávat typ a obsah vyučovaných témat; porovnávat možnosti na úrovni využívání technologií v v teoretické a praktické výuce. Získané znalosti inovativních postupů budou implementovat do výuky odbor. vzdělávání; budou podporovat myšlenku nutnosti studia cizích jazyků a hledat možnosti další budoucí spolupráce založené na využívání informačních a komunikačních technologií.
Koordinátor projektu:
– Střední odborné učiliště elektrotechnické Plzeň, Vejprnická 56 Plzeň, ČR
Přijímající organizace:
– Stredná odborná škola Handlová, Lipová 8, SR
Členové výměny:
– žáci Středního odborného učiliště elektrotechnického Plzeň a jejich učitelé odborného výcviku zapojení do vzdělávání v oblasti instalací v datových sítích, kteří se přímo podílí na odborné praktické přípravě učňů pro výkon jejich povolání
Pracovní návštěva ředitele SOUE Plzeň v Stredné odborné škole Handlová
Pracovní návštěva ředitele s doprovodem je plánována v termínu 21. – 23. 9. 2009.
Podrobnosti a podmínky výměny byly konzultovány koncem roku 2008 se všemi zúčastněnými stranami a výsledkem bylo vyjádření souhlasu s programem výměny formou Zavazujících dopisů.
SOUE Plzeň uspělo v projektu mobilit Leonardo da Vinci pro rok 2009.
Číslo projektu: CZ/09/LLP-LdV/IVT/134055
Přílohy: