V únoru 2008 byla podána přihláška projektu mobility – Program celoživotního učení 2007-2013 Leonardo da Vinci – „Inovace v oblasti inteligentních instalací a automatizace budov“
Cílem projektu „Inovace v oblasti inteligentních instalací a automatizace budov“ je získat teoretické a praktické zkušenosti s výukou vzdělávacích programů z oblasti systémů inteligentních instalací budov a jejich celkové automatizace s důrazem na praktické aplikace PLC. Projekt napomůže učitelům získat praktické zkušenosti a konkrétní představu o tvorbě a modernizaci výukových programů na základě požadavků na profil absolventa – učně ve třech zemích EU (CZ, DE, SK); porovnávat typ a obsah vyučovaných témat; porovnávat možnosti na úrovni využívání technologií v teoretické i praktické výuce. Cílem projektu je podporovat učitele v získávání a požívání vědomostí, praktických dovedností a kvalifikací podporujících osobní rozvoj; podporovat zvyšování kvality výuky v oblasti inteligentních instalací a automatizace budov a tak zvýšit praktickou a odbornou připravenost učňů pro vstup na trh práce. Operativním cílem projektu je podporovat, prohloubit kvalitu a zvýšit objem spolupráce mezi vzdělávacími institucemi v rámci EU; poznat a vzájemně rozvíjet získané praktické a teoretické poznatky z oboru s důrazem na praktické aplikace inovativních postupů a poznatků do výuky odborného vzdělávání; podporovat myšlenku nutnosti studia cizích jazyků a hledat možnosti další budoucí spolupráce založené na využívání informačních a komunikačních technologií.
Výměna umožní další odborné vzdělávání pedagogických pracovníků v oblasti elektrotechniky, inteligentních instalací budov, automatizace budov a systémů PLC. Výměna dále umožní získat a porovnávat cenné praktické zkušenosti s odbornou přípravou v daném oboru ve dvou zemích (DE, SK), ve školách kde mají různé zkušenosti s metodami zavádění elektrotechniky, inteligentních instalací budov, automatizace budov a systémů PLC do průmyslu a na ně navazujícími dalšími praktickými aplikacemi. Zároveň si účastníci podstatným způsoben zkvalitní jazykovou vybavenost v běžném a hlavně odborném jazyce dané země; poznají praktický pracovní režim a podmínky práce v různých zemích EU, systém komunikace se sociálními partnery a vytvoří si svůj názor založený na vlastních zkušenostech na obsahovou náplň daného odborného i obecného vzdělání v zemi.Všechny tyto poznatky, praktické a osobní zkušenosti se promítnou do teoretické a praktické výuky formou zavádění inovativních postupů modifikovaných pro dané podmínky škol.
Koordinátor projektu:
– Střední odborné učiliště elektrotechnické Plzeň, ČR
Partner projektu:
– Střední škola energetická a stavební Chomutov, ČR
Přijímající organizace:
– RWE RHEIN RUHR AG-AUS-UND WEITERBILDUNGSZENTRUM TRIER, SRN
– Stredné odborné učiliště energetické Trnava, Slovensko
Členové výměny:
– vybraní pedagogičtí pracovníci – učitelé odborného výcviku a učitelé teoretického vyučování zapojení do vzdělávání v oblasti instalační techniky, automatizace budov a PLC, kteří se přímo podílí na teoretické a zejména praktické přípravě učňů a dospělých v Programu celoživotního učení pro výkon jejich povolání.
Podrobnosti a podmínky výměny byly konzultovány začátkem roku 2008 se všemi zúčastněnými stranami a výsledkem bylo vyjádření souhlasu s programem výměny formou Zavazujících dopisů.
SOU elektrotechnické Plzeň uspělo v projektu mobilit Leonardo da Vinci pro rok 2008.
Číslo projektu: CZ/08/LLP-LdV/VETPRO/134092