V únoru 2007 byla podána přihláška projektu mobility – Program celoživotního učení 2007-2013 Leonardo da Vinci – „Inovace výukových postupů a nových trendů automatizaci a oblasti PLC automatů“
Cílem projektu „Inovace výukových postupů a nových trendů v automatizaci a oblasti PLC automatů“ je získat teoretické a praktické zkušenosti s výukou vzdělávacích programů z oblasti automatizační techniky s důrazem na praktické aplikace PLC modelované pro užití v průmyslu. Projekt napomůže učitelům získat praktické zkušenosti a konkrétní představu o tvorbě a modernizaci výukových programů na základě požadavků na profil absolventa – učně ve třech zemích EU (CZ, DE, SK); porovnávat typ a obsah vyučovaných témat; porovnávat technologické možnosti na úrovni využívání PLC technologií v teoretické i praktické výuce. Projekt bude podporovat učitele v používání vědomostí, praktických dovedností a kvalifikací podporujících osobní rozvoj; ve zvyšování kvality výuky zaváděním inovativních postupů. Tím se zvýší odborná připravenost učňů pro vstup na evropský trh práce. Operativním cílem projektu je podporovat, prohloubit kvalitu a zvýšit objem spolupráce mezi vzdělávacími institucemi v rámci EU; poznat a rozvíjet získané praktické a teoretické poznatky z oboru s důrazem na aplikace inovativních postupů a poznatků do výuky odborného vzdělávání; podporovat myšlenku nutnosti studia cizích jazyků a hledat možnosti další budoucí spolupráce založené na využívání informačních a komunikačních technologií.
Výměna umožní další odborné vzdělávání pedagogických pracovníků v oblasti automatizační techniky, automatizačních systémů a systémů PLC.
Dále umožní získat a porovnávat cenné praktické zkušenosti s odbornou přípravou v daném oboru ve dvou zemích (DE, SK), ve školách kde mají různé zkušenosti s metodami zavádění automatizační techniky, systémů PLC do průmyslu a na ně navazujícími dalšími praktickými aplikacemi. Zároveň si účastníci podstatným způsoben zkvalitní jazykovou vybavenost v běžném a hlavně odborném jazyce dané země; poznají praktický pracovní režim a podmínky práce v různých zemích EU, systém komunikace se sociálními partnery a vytvoří si svůj názor založený na vlastních zkušenostech na obsahovou náplň daného odborného i obecného vzdělání v zemi. Všechny tyto poznatky, praktické a osobní zkušenosti se promítnou do teoretické a praktické výuky formou zavádění inovativních postupů. modifikovaných pro dané podmínky škol.
Koordinátor projektu:
– Střední odborné učiliště elektrotechnické Plzeň, ČR
Partneři projektu:
– SOŠE-COP Hluboká nad Vltavou, ČR
– Handwerkskammer Trier, SRN
Přijímající organizace:
– RWE RHEIN RUHR AG-AUS-UND WEITERBILDUNGSZENTRUM TRIER, SRN
– Stredné odborné učiliště energetické Trnava, Slovensko
Členové výměny:
– vybraní pedagogičtí pracovníci – učitelé zapojení do práce v oblasti automatizační techniky, kteří se přímo podílí na přípravě žáků a dospělých pro výkon jejich povolání.
Europass:
– účastníci budou vybaveni europassem; zodpovědnost za část europass-mobilita ponesou vysílající a přijímající organizace, za ostatní části europassu samotní účastníci výměny
První monitorovací cesta:
Ve dnech 9. – 11. října 2007 uskutečnil v rámci projektu Leonardo da Vinci první monitorovací cestu ředitel SOUE Plzeň ing. Jaroslav Černý do německého Trieru.
Doprovázeli jej Mgr. Jan Beck (zástupce ředitele), ing. Ladislav Vítek z KÚ PK (vedoucí oddělení organizace školství), Mgr. Radka Navrátilová z KÚ PK (referentka na úseku organizace školství). Seznámili se s myšlenkou projektu a stavem praktické připravenosti. Na jednání se zástupci německých partnerů – ing. Dieter Press za RWE Trier a ing. Karel Kříž za Handwerkskammer Trier – byla konstatována oboustranná spokojenost s průběhem příprav a stavem rozpracovanosti praktické výměny. Termín výměny (rok 2007) by neměl být ohrožen.
Jazyková příprava:
Součástí přípravy učitelů přímo se účastnících výměny Leonardo da Vinci je i jazyková příprava. Intenzívní výuku vede zkušená lektorka z Krajského centra vzdělávání a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, Plzeň. První „nalévárna“ se uskutečnila v sobotu dne 3. listopadu 2007.
Jazyková příprava se týkala osvojení odborných technických výrazů v německém jazyce z oboru elektrotechniky, elektroniky a automatizace.
Pracovní návštěva týmu v učilišti RWE v Trieru
Pracovní návštěva učitelů se uskutečnila v termínu 7. – 14. prosince 2007.
Rozpis pracovního programu naleznete v příloze
Pracovní návštěva týmu v Stredném odborném učilišti energetickém v Trnavě
Pracovní návštěva učitelů se uskutečnila v termínu 23. – 30. května 2008.
Rozpis pracovního programu naleznete v příloze
Podrobnosti a podmínky výměny byly konzultovány začátkem roku 2007 se všemi zúčastněnými stranami a výsledkem bylo vyjádření souhlasu s programem výměny formou Zavazujících dopisů.
SOUE Plzeň uspělo v projektu mobilit Leonardo da Vinci pro rok 2007.
číslo projektu: CZ/07/LLP-LdV/VETPRO/134088
Termíny výměny:
– Trier (DE): 7.12. – 14.12.2007
– Trnava (SK) – 23.5.2008 – 30.5.2008
Přílohy:
článek Plzeňský Kraj,
Leonardo program RWE, Leonardo program Trnava,
Slovník CZ/DE/SK